2013. november 23., szombat

Hőszigetelő, hőszigetelés bejegyzés 11. 24.

Most INGYEN letölthető a teljes hőszigetelő, hőszigetelés videó +mp3 +extrák!
9.900,- Ft + ÁFA helyett most INGYEN + a hőszigetelési AJÁNDÉK könyv!
Név
Hőszigetelés ár
Email
Töltsd le azonnal!



A hőszigetelő, hőszigetelés blogbejegyzés tartalmából:

Riporter: Milyen meglévő hőszigetelés-vastagságig alkalmazható a legutóbbi blogbejegyzésben ismertetett dűbel, amivel még egy réteg hőszigetelést lehet feltenni a meglévő hőszigetelésre?
Hogyan kell elhelyezni a meglévő hőszigetelő rendszerre és milyen kiosztásban?

Ez a speciálisan kialakított dűbel polisztirol anyagú hőszigetelő lemezeknél alkalmazható, a már meglévő, de vékony hőszigetelő rendszerek felújítására, "duplázására" szolgál. Innen ered a "duplex" elnevezése a ragsztótárcsának, aminek egy szép nevet találtak: "StarTrack duplex".
Ennek a dűbelnek a szárhossza 138 mm. Ez azt jelenti, hogy maximum 9 cm vastag meglévő hőszigetelés vastagságig alkalmazható, amennyiben a meglévő hőszigetelés alatt lévő vakolat nem vastagabb 2 cm-nél.
Azért kell feltenni még egy réteg hőszigetelést, mert a meglévő hőszigetelés vastagsága kevés. A mai és a leendő követelményeknek nem felel meg, és természetesen azért, hogy nagyobb legyen a fűtési energia-megtakarításunk, és javuljon a hőérzet a lakásban. Tehát mivel általában vékony hőszigetelésnél alkalmazzuk, ezért megfelelő ez a szárhosszúság.

Akkor nézzük meg, hogy milyen kiosztásban kell alkalmazni a meglévő hőszigetelésnél ezt a dűbelt. 
Az anyagszükséglet itt is 6 db/m2, 40 x 40 cm-es raszterben az alábbi kép szerint:
Ez a rétegrend a Baumit egyik régebbi prospektusában szerepelt, amit ki is javítottak, mert szakmailag nem igazán átgondolt rétegrendet javasolt.
A képen open (páraáteresztő) hőszigetelő rendszert tesz fel a meglévő hőszigetelő rendszerre. Ennek nem sok értelme van, mert általában a régebbi hőszigetelő rendszerek nem páraáteresztőek, régebben nem is létezett ilyen páraáteresztő hőszigetelő rendszer.
Bármilyen hőszigetelő rendszert feltehetünk a meglévő hőszigetelésre, nem csak ezt az open hőszigetelő rendszert, amit a prospektus ábrája javasol. Teljesen fölösleges ezt a drágább hőszigetelést alkalmazni, mert nem tudja érvényesíteni a kiváló páraáteresztő tulajdonságát. Tökéletesen megfelel a normál hőszigetelő rendszer ilyen esetben, ami jelentősen olcsóbb.
Rájöttek erre és ki is cserélték az újabb prospektusban az open hőszigetelő rendszert grafitos hőszigetelő rendszerre az alábbi ábra szerint, ami már szakmailag korrekt.
Ennek már van értelme, mert a grafitos hőszigetelő lemeznek 23-25%-al jobb a hőszigetelő képessége.
A következő bejegyzésre marad a "Mekk Mesterek" által készített néhány fotó bemutatása.





2013. november 11., hétfő

Hőszigetelő, hőszigetelés videó 11.11

Most INGYEN letölthető a teljes hőszigetelő, hőszigetelés videó +mp3 +extrák!
9.900,- Ft + ÁFA helyett most INGYEN + a hőszigetelési AJÁNDÉK könyv!
Név
Hőszigetelés ár
Email
Töltsd le azonnal!



A hőszigetelő, hőszigetelés videók tartalmából:

Riporter: 15-20 éve még vékonyabb hőszigeteléseket alkalmaztak. Ma az általad ismertetett élő és leendő előírások vastagabb hőszigetelést követelnek. Megoldható, hogy a meglévő hőszigetelésre rátegyünk utólag még egy réteg hőszigetelést? Ha igen, akkor azt hogyan kell kivitelezni?

Valóban, régebben 4-8 cm vastag hőszigetelés volt az általános. Láttam már 2 cm vastag hőszigetelést is. Ez nagy butaság, mert ehhez is ugyan annyi ragasztó, üvegszövet, alapozó és vakolat kell.
14 éve még én is sajnos csak 5 cm vastag hőszigetelő lemezzel készítettem el a saját házamra a hőszigetelő rendszert. Már ez is nagyon sokat számított, sokkal jobb lett a hőérzet a lakásban és a fűtésszámlán is meglátszott. 5 évvel ezelőtt még 10 cm vastag újabb hőszigetelő réteggel egészítettem ki. Sajnos akkor még nem volt az a dűbel, amit most ismertetni fogok.


Egy meglévő hőszigetelésre minden további nélkül felrakható egy újabb hőszigetelő réteg, ugyan olyan kivitelezési technológiával, mintha egy hőszigeteletlen falszerkezetre készítenénk a hőszigetelést. A különbség csak annyi, hogy az újabb hőszigetelő lemezek mechanikai rögzítésére van egy új megoldása a Baumitnak. A korábban ismertetett ragasztótárcsa továbbfejlesztett változata ez a dűbel.

Azért teszünk fel még egy hőszigetelő réteget, hogy jobb legyen a hőszigetelésünk. Ez pedig elég vastag hőszigetelést jelent, amihez a hagyományos dűbelezési eljárással elég hosszú dűbelek kellenének, hogy átérje mindkét hőszigetelő réteget és még a falban is fogjon. Ezek a hosszú dűbelek viszont már elég drágák, az mellett, hogy még a korábban említett problémák is jelentkezhetnek:


  • kidudorodó és a 
  • mélyen beütött dűbelek problémája.
Az is megdrágítja ezeket a hosszú dűbeleket, hogy bizonyos hosszúság felett már csak fémbeütőszeges dűbel létezik. Például a korábban ismertetett EJOT IDK-T jelű dűbel műanyagbeütő szeggel csak 175 mm hosszban létezik. Ez maximum csak 12 cm összvastagságig alkalmazható. Például egy meglévő 5 cm-es hőszigetelésre max. 6 cm vastag hőszigetelés erősíthető fel ezzel a dűbelel. Márpedig ez elég kevés, ha már egyszer rászántuk magunkat, hogy még egy hőszigetelő réteget feltegyünk.

Utólagos hőszigetelésnél második rétegnek nem érdemes 10 cm-nél vékonyabb hőszigetelő lemezt alkalmazni, sőt akkor már érdemes olyan vastag hőszigető lemezt választani, ami már megfelel a 2019-ben életbe lépő új előírásoknak.

Hogy milyen vastag legyen a második hőszigetelő réteg, azt a falszerkezet anyagának ismeretében meghatározhatjuk a könyvemben leírt módon, ahol a 2019-ben életbe lépő hőszigetelési szabvány követelmény értékei is megtalálhatóak.

Akkor nézzük, hogy néz ki ez a dűbel:
























A következő blogban megmutatom, hogyan kell helyesen kivitelezni és azt, hogy milyen vastag lehet maximum a meglévő hőszigetelés ennek a dűbelnek az alkalmazása esetén. Megmutatok néhány elrettentő példát is a rossz dűbelezésre és ezzel be is fejezem dűbelek ismertetését. 



2013. november 4., hétfő

Hőszigetelő, hőszigetelés videó 11.04

Most INGYEN letölthető a teljes hőszigetelő, hőszigetelés videó +mp3 +extrák!
9.900,- Ft + ÁFA helyett most INGYEN + a hőszigetelési AJÁNDÉK könyv!
Név
Hőszigetelés ár
Email
Töltsd le azonnal!



A hőszigetelő, hőszigetelés videók tartalmából:

Riporter: Azt már elmondtad, hogy hány darab dűbel szükséges a hőszigetelő rendszerhez a téves darabszám meghatározásnál, de beszéljünk a téves dűbelkiválasztásról is!

Hogy milyen dűbelt használjunk a hőszigetelő rendszerhez, az több mindentől függhet, többek között:
  • a hőszigetelő rendszer hőszigetelő lemezének anyagától: polisztirol vagy ásványi hőszigetelés
  • a falszerkezet anyagától pl. tömör tégla, üreges falazóblokk, beton, gázbeton, stb.
  • a hőszigetelő lemez vastagságától
Az EJOT cégnek van egy nagyon hasznos külön szolgáltatása a hőszigeteléshez megfelelő dűbel kiválasztásának meghatározására:
  • dűbelkihúzási próba
  • ez alapján a célnak legmegfelelőbb dűbeltípus és a pontos darabszám meghatározása.
Ez jelentős segítség az építtetőknek, nagy biztonságot ad, hogy tényleg egy életre szóljon a hőszigetelés. Főleg abban az esetben fontos ez, ha a háztulajdonos nem tudja miből készült a falszerkezet, vagy ha kőburkolatot akar, esetleg téglaburkolatot szeretne felragasztani a hőszigetelésre.
Ehhez nagyon fontos tudni azt is, hogy milyen burkolat kerül felragasztásra a hőszigetelésre. A felragasztásra kerülő burkolatnak mennyi a négyzetméterenkénti súlya. Ez határozza meg, hogy milyen hőszigetelő lemezt alkalmazzunk, mert a hőszigetelő lemeznek el is kell bírnia a rá kerülő súlyt.

A dűbelszakítási próba:


A digitális kijelző mutatja mennyi a szakítóerő
A szakítóerő az, ahol elszakad, vagy kiszakad a dűbel, amit digitálisan ki is ír a szerkezet. Ennek ismeretében az EJOT szakembere javaslatot ad a dűbel típusára, darabszámára és méretére a hőszigetelésre kerülő burkolat súlyának ismeretében.

A képen látható felületre ragasztott hőszigetelésre elég nehéz kőburkolat került, ezért volt nagyon fontos megállapítani, hogy a dűbel milyen erővel szakad ki, valamint azt is, hogy ezt a nehéz kőburkolatot milyen típusú hőszigetelő lemez tudja elhordozni. Ezért került kiválasztásra az Austrotherm XPS jelű terméke 16-18 cm vastagságban.


Természetesen nagyon fontos a jó minőségű ragasztó megválasztása a hőszigetelő lemez és a burkolat anyagának függvényében, hogy az a burkolat a hőszigetelésen maradjon hosszú ideig, minimum egy életre szóljon.



A munkafázisok:
Hőszigetelés előtt, ahol a szakítási próba történt

A már hőszigetelt, letapaszolt felület

Felragasztott kőburkolattal
A következő blogban arról lesz szó, hogyha valaki a meglévő, de vékony hőszigetelésére szeretne még plusz hőszigetelést felragasztani, ahhoz milyen dűbelt célszerű használni.